شستشو ( CIP ) سیستم های تصفیه آب اسمز معکوس RO

شستشو ( CIP ) سیستم های تصفیه آب اسمز معکوس RO

یکی از مهمترین مشکلاتی که برای سیستم های RO ایجاد می شود ایجاد رسوب (Scaling) بر روی غشا ها یا گرفتگی (Fouling) در سطح غشا می باشد که باعث اختلال در عملکرد سیستم شده و در مدت زمان طولانی تر موجب از بین رفتن غشاها می شود. برای جلوگیری از این مسائل سیستم های RO می بایست بر حسب نیاز هر چهار ماه یا شش ماه یک بار تحت شستشو (CIP) قرار بگیرند که این شستشو با توجه به نوع رسوب و یا گرفتگی متفاوت می باشد. (لازم به توضیح است که سیستم شستشوی با آب تمیز (فلاشینگ) با سیستم شستشوی CIP متفاوت می باشد و بر خلاف اتوفلاشینگ که با آب تولیدی سطح غشا را روزانه شستشو می دهد، در CIP محلول های ویژه اسیدی یا بازی برای شستشو و رفع رسوبات و گرفتگی ها تهیه می شوند و سیستم در شرایط خاص تحت شستشو قرار می گیرد.)

دلایلی که باعث ایجاد رسوب یا گرفتگی شدید بر روی ممبران ها می شود:

🔹 ناکافی بودن و عدم طراحی صحیح سیستم پیش تصفیه
🔹 تغییر شرایط عملیاتی کارکرد سیستم
🔹 انتخاب تجهیزات و مواد نامناسب
🔹 طراحی سیستم بدون اطلاعات آنالیز آب ورودی و صرفا از روی TDS
🔹 عیوب تزریقات مواد شیمیایی
🔹 ناکافی بودن سیستم فلاشینگ
🔹 کنترل عملیاتی نامناسب (دما، فشار و ...)
🔹 ایجاد رسوباتی که به آهستگی باعث ایجاد رسوب روی ممبران ها می شوند (باریم و سیلیسیم)
🔹 تغییر در آب خوراک
🔹 افزایش مواد بیولوژیکی آلاینده آب خوراک
🔹 و ...
مهمترین مواردی که باعث رسوب گذاری یا گرفتگی بر روی غشا می شوند شامل هیدرات های فلزی، رسوبات معدنی و مواد آلی و بیولوژیکی هستند.

مشکلاتی که رسوبات و گرفتگی در سیستم ایجاد می کنند:

🔹 فولینگ بیولوژیکی و ایجاد بوی نامطبوع در آب تولیدی
🔹 کاهش دبی آب تولیدی
🔹 کاهش ریکاوری (راندمان)
🔹 افزایش افت فشار
🔹 افزایش TDS آب تولیدی
🔹 کاهش فلاکس غشاها
🔹 و موارد دیگر
هر گونه مشکل و یا سوالی در خصوص شستشو و یا تعمیرات سیستم های خود دارید، کارشناسان پارسیس واتر آماده پاسخگویی به شما هستند. خوشحال می شویم اگر بتوانیم حضورا از سیستم های تصفیه آب شما بازدید کرده و راهکاری مطمئن و موثر برای رفع مشکلات دستگاه و حل هر چه سریعتر آن ارائه دهیم.

تخصص و تمرکز تیم ما بر روی سیستم های تصفیه آب RO ، بهره گیری از تجربیات ارزشمند در تعمیرات، شستشو، ارتقا تکنولوژی و عیب یابی تخصصی سیستم های متعدد و همچنین پشتیبانی کامل توسط تیم پارسیس واتر یکی از مهمترین دلایل تمایز ما به شمار می آید. امیدواریم با تجربه یک همکاری حرفه ای و جلب اعتماد شما، زمینه ساز همکاری های بلند مدت با مشتریان عزیزمان باشیم.
هر سوالی دارید با ما تماس بگیرید. کارشناسان ما پاسخگوی شما هستند